понеділок, 30 листопада 2015 р.

Уроки



Математичне моделювання(9 клас)
Мета:
навчальна: поглиблення  та розширення  сприйняття учнями теми                    « відношення і пропорція»;
розвивальна: сформувати вміння застосовувати набуті знання до розв’язування практичних задач; розкрити міжпредметні зв’язки математики з іншими навчальними предметами, вміння організовувати навчальну працю; вміння застосовувати отримані знання у нестандартних ситуаціях.
виховна:виховання самостійності, працьовитості, творчого ставлення до навчання.
Очікуваний  результат: учні повинні продемонструвати вміння самостійно застосовувати набуті знання для розв’язування задач.
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань і вмінь.
Девіз уроку: «Знання тільки тоді чого-небудь варті, якщо їх можна застосувати на практиці».
ХІД  УРОКУ
І. Організаційний етап
Вступне слово вчителя. Що поєднує між собою рух транспорту і кулінарію, виготовлення сплавів і розчинів, малярні роботи і креслення карт? Хто вивчав математику в 6 класі, той впевнено відповість: «Відношення та пропорції».
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Розв’язування  задач на застосування понять відношення та пропорції
1.     Відношення та пропорції в побуті
Задача 1. Для виготовлення квіткової суміші використовують 4 частини дернової землі, 2 частини листової землі, 1 частину річного піску. Скільки кілограмів землі кожного виду необхідно взяти, щоб одержати 35 кг суміші?
Задача 2. Для виготовлення вишневого варення беруть 2 частини цукру і 3 частини ягід. Скільки кілограмів цукру і скільки кілограмів ягід треба взяти, щоб дістати 10 кг варення, якщо відомо, що під час варки його маса зменшується в 1,5 раз?
Концентрація розчину називається число, яке показує, яку частину маси розчину складає розчинена речовина. Концентрацію зазвичай виражають у відсотках.
Задача 3. Концентрація оцтової есенції становить 80%, концентрація столового оцту – 9%. Скільки грамів води необхідно додати до 180г оцтової есенції, щоб отримати столовий оцет?
Задача 4 (експериментальна). Одному з учнів пропонується склянка чаю та цукор. Необхідно з’ясувати , за якої концентрації цукру він вважає чай солодким.(Учень проводить експеримент і розв’язує задачу на дошці. Решта учнів – у зошитах).
2.     Відношення та пропорції в курсі хімії (цю частину проводить учитель хімії)

    Хімія – це наука про речовини та їх властивості. Нас оточують фізичні тіла, а кожне тіло складається з речовин. У хімії склад речовини виражається мовою, в основі якої лежать символи хімічних елементів. Наприклад, найпоширеніша речовина на Землі – вода, хімічною мовою записується так: H2O.
Хіміки не тільки вивчають властивості різних речовин, перетворення, які відбуваються з речовинами, а й розв’язують багато економічних проблем. Для їх розв’язування потрібні знання з математики.
Багато хімічних задач розв’язуються за допомогою пропорції, яку ви щойно вивчили.
Демонстрація досліду №1
Взаємодія цинку з хлоридною кислотою.
Zn+2HCl→ZnCl2 + H2↑(газ водню).
Який об’єм газу водню виділиться, якщо в кислоту помістити шматочок цинку масою 130г?
 =,
х =44,8.
Відповідь. H2=44,8л.
Демонстрація досліду № 2
Утворення осаду під час взаємодії хлоридної кислоти й аргентуму  нітрату.
HCl+AgNO3=AgCl↓+HNO3.

 
=  x=287.
Відповідь.m(AgCl)=287.
3 Відношення та пропорції у курсі фізики
(цю частину уроку проводить учитель фізики)
Фізика вивчає природні явища , які відбуваються за певних закономірностей.
Задача. У нас є маленький кубик із заліза(демонструє кубик). Необхідно знайти масу залізного кубика, ребро якого дорівнює 1 м.
Розв’язання. Обидва кубики виготовлені з однієї й тієї ж речовини - заліза. Однією з фізичних властивостей будь-якої речовини є її густина, тобто відношення маси речовини до її об’єму.
За допомогою зважування знайдемо масу маленького кубика. Вона дорівнює 1000г. Виміряємо довжину ребра цього кубика та знайдемо його об’єм:
а=5 см, V=125cм3 .
Отже, густина заліза дорівнює
 г/см3.
Об’єм великого кубика дорівнює 8 000 000 см3. Нехай маса цього кубика дорівнює х г. маємо пропорцію:
=,
Х=64000000.
Отже, маса залізного кубика з ребром 2 м дорівнює 64 000 000г або 64т.
Відповідь. 64т.
4 Відношення та пропорції в курсі біології
Цікаві факти. Що ми знаємо про людину?
Чи знаєте ви, що….?
·        Матеріал кістки у 30 разів міцніший від матеріалу цеглин , у 2,5 рази міцніший від граніту. Велика гомілкова кістка при вертикальному навантаженні витримує навантаження у 1560 кг.
·        Для пережовування хліба потрібне зусилля, яке чинить маса 25 кг, смаженої телятини – 15 кг.
·        Свіжий відбиток пальця має масу близько 1/100000 частину грама. Він складається з води , жирів , білків і солей , що їх виділяє шкіра.
Задача. за хвилину через мозок протікає близько 750 мл крові. Скільки крові протікає через мозок зо добу ?
Ковток води – це багато чи мало? Вимірювання засвідчили , що чоловік проковтує в середньому 21 мл рідини , а жінка на 1/3 менше. Скільки ковтків роблять за добу чоловіки та жінки?(при вживанні 2 л рідини)
IV. Підбиття підсумків уроку
Підбиваючи підсумки уроку, вчитель ще раз звертає увагу на девіз уроку й пропонує учням прокоментувати його зміст.
V. Домашнє завдання .
    


Лінійна функція. Графік лінійної функції та її властивості.
Мета:
навчальна: сформувати поняття лінійної функції, формувати вміння будувати  графік  лінійної  функції на заданій області визначення, виділити основні властивості лінійної  функції
розвивальна:розвивати спостережливість, кмітливість, уміння  опрацьовувати  графічну інформацію;
виховна:виховувати відповідальність, упевненість у своїх навичках.
Очікувані результати:повинні знати, яку функцію називають лінійною , що графіком лінійної функції є пряма , формулювати властивості лінійної функції.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
                                     Хід уроку.
1 Організаційний   етап.
2 Перевірка домашнього завдання.
Математичний диктант.
1 Для виразу  у=4х-5 запишіть аргумент і функцію.(1 бал)
2 Знайдіть область визначення функції:
 а) у= х¸5;
б) у=(х-5)¸х;
в) у = х.(3 бали)
3 Функцію можна задати за допомогою …..(2 бали).
4) запишіть формулу , що виражає залежність між стороною квадрата  а та його периметром  Р .
3 Підготовка до вивчення нового матеріалу.
Задача 1. Маса одного метра дроту дорівнює 50г , а котушки без дроту -200г. Знайдіть  масу котушки з дротом ,якщо довжина намотаного на ній дроту дорівнює х метрів.        Відповідь: m=50X+200.
Задача  2. Маса  порожньої бочки дорівнює  30кг , а густина бензину – 0,8. Знайдіть масу бочки з бензином , якщо в бочці V літрів бензину.
Відповідь: m=0,8V+30.
4 Вивчення нового матеріалу.
Означення : Лінійною називають функцію, яку можна задати формулою виду y=kx+b , де х - незалежна змінна(аргумент), а k і b - задані числа.
розглянимо дві лінійні функції  у=2х - 3 і у=-0,5х+2.( на плакаті )
запитання до класу(відповідь записуємо в зошит):
Що є графіком кожної з розглятух функцій ?
 Графіком кожної ліної фукції є пряма. Графік лінійної функції є водночас графіком деякого лінійного рівняння з двома змінними. оскільки графіком лінійної функції є пряма, для побудови досить знати координати двох точок. Щоб побудувати графік фукції у= -2х+3, досить скласти таблицю для двох будь-яких значень аргументу
х       0      2
у       3      -1
Позначивши на кординатній площині точки (0;3) і (2;-1), проведемо через пряму. Ця пряма є графіком функції у= -2х+3. 
Розглядаємо окремі випадки лінійних функцій (записуємо в зошиті.)
Якщо k=0, то у=b побувати графік функції у=3.
Якщо k не дорівнює 0 і b=0 то y=kx - таку функцію називають прямо пропорційністю.
Завдання.  Побудувати графіки функцій у=4х-3; у=4х; у=4х+2.
Запитання до класу. Як розміщені графіки функцій? (Графіки паралельні.)
Запитання до класу.коли ж графіки лінійних функцій будуть паралельні ? ( Якщо лінійні фукції задані рівняннями виду  y=kx+b , y=kx , y=kx-b.)
Закріплення навчального матеріалу. Робота за підручником.
Підбиття підсумків.
         Що нового ви почули на уроці?
         Які питання теми були для вас менш зрозумілими?
Домашнє  завдання.  


Десяткові  дроби. Розв’язування задач і вправ
Мета:
навчальна: закріпити навички учнів над десятковими дробами.
розвивальна: розвивати навички усної лічби учнів, логічне мислення.
виховна: прищеплювати любов до математики; виховувати в активність та самостійність.
Очікувані результати: учні повинні продемонструвати вміння самостійно застосовувати знання , набуті під час вивчення теми , до розвязування задач.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.
  МАТЕМАТИКА - ЦЕ МОВА , ЯКОЮ ГОВОРЯТЬ УСІ ТОЧНІ     НАУКИ.     (М. Лобачевський)
НЕМОЖЛИВО БУТИ МАТЕМАТИКОМ, НЕ БУДУЧИ ПОЕТОМ У ДУШІ.    (С. Ковалевська.)
                              Хід уроку.
1 Організаційний.
  Сьогодні ми побуваємо в країні десяткових дробів, повторимо правила виконання дії над ними. Подивимось наш маршрут подорожі.
1. Усна лічба.
                  2. Кмітливість.
                                         3. Рівність.
                                                        4. Геометрична.
                                                                           5. Уважність.
                                                                                       6.Точні обчислення.
2.  Розв’язування задач і вправ. (вироблення практичних навичок учнів)
Щоб отримати завдання потрібно розгадати загадку;
               На базарі їх не купиш,
                На дорозі не знайдеш,
                Їх не зважиш на терезах
                І ціни не підбереш.(Знання)
         2,5:0,5             2,8:7          4,9:7          5,4:9           4,5:0,5            3,2:4 
           +2,3                *5             + 7,8           *6             +11,5              *1,1
           *10                 -0,9            *5,3           +17,8          *6                     :2
           -7,9                 +2,4           -0,5            -3,8            -5,6                +3,9
           65,1                 4                3                17,6          68,8              4,34
Щоб отримати наступне завдання потрібно розшифрувати ребуси:
100ЛЯР     СЗЖ    Е100НІЯ      100РОНА   7 'Я 
 Розвяжіть приклади, записані на картках, переставте місцями і прочитайте слово.
       840        8,4*100          н
       38,4       3,84*10           ї
       1,09       5,365-4,275     а
       11,61     6,48+5,13        у
       6,5         2,4+4,1           а
       2,11       3,28-1,17         к
       380        3,8*100           р    (Україна)
3. Розв’яжіть  рівняння.
а) (40,73-х)¸5,9=4,7;  х=13
б) 3,5(х-8,38)=16,17;  х=13
в) 4,9+(х - 11,5)=6,4.  х=13
   Дюжина - це число 12,яке зручне для розрахунків, оскільки воноділиться без остачі на 1, 2, 3, 4, 6, 12. А число 13 ділиться лише на 1 і 13, тому його називають "чортовою дюжиною". Число 13 марновірні люди вважають нещасливим. вони бояться жити в будинку чи квартирі, що мають номер 13. В Англії не має трамваїв та автобусів з таким номером, існує клуб боротьби з числом 13.
 Для  наступного завдання потрібно скласти вирази.
Використовуючи три рази число 2, скласти вираз значення якого дорівнює:
6  (2+2+2;   2+2*2)
8   ((2+2)*2)
3    (2:2+2)
1    (2-2:2)
Задача. Довжина прямокутного паралелепіпеда дорівнює 80 см. Його ширина становить 60% довжини і 40% висоти. Знайти об’єм паралелепіпеда.
1)   80:100*60 = 48 (см) - ширина;
2)   48:40*100=120 (см);
3)   V=abc; V=80*48*120=460800(см2)
Потрібно дати відповідь на запитання.
1)  Електропоїзд їде зі сходу на захід зі швидкістю 60км/год. У тому ж напрямку зі сходу на захід дме вітер , але зі швидкістю 50 км/год. Куди відхиляється дим поїзда? (електропоїзд не має диму)
2) У сім’ї в кожного з шести братів є по сестрі. Скільки дітей у цій сім’ї?
3) Півень, стоячи на одній нозі, важить 5 кг. Скільки він буде важити, якщо стане на дві ноги? 
4) Юрко зібрав 6 кг паперу, а Тарас у два рази більше. Скільки кілограмів паперу зібрав Богдан? (Невідомо)
5) Який знак потрібно поставити між числами 8 і 9,щоб отримати число більше за 8, але менше за 9? (Кому)
Підсумок  уроку.
         Як зміниться частка, якщо ділене збільшити в 5разів?
         Дільник збільшити в 5 разів?
         Ділене зменшити в 10 разів?
         Як зміниться частка, якщо ділене і дільник збільшити в 100 разів?

 Домашнє завдання.


Тема:   Прямокутник.
Мета:
Навчальна:  дати означення прямокутника, довести його ознаки та властивості; навчити учнів знаходити прямокутник серед інших чотирикутників, розв’язувати нескладні задачі, застосовуючи властивості та ознаки прямокутника.
Тип уроку:  засвоєння нових знань.
Хід уроку
      I.            Перевірка домашнього завдання
   II.            Організаційний момент
III.            Формулювання мети і задач уроку
IV.            Актуалізація опорних знань учнів
Питання класу
1.     Чи можуть усі кути паралелограма бути: а) тупими; б) гострими; в) прямими?
2.     Що можна сказати по кути паралелограма, якщо один з його кутів-прямий? Накресліть паралелограм, що задовольняє подану умову.
3.     Чи знайома вам ця фігура? Як називається цей чотирикутник?
   V.            Вивчення нового матеріалу
Означення прямокутника
         Учні намагаються самі дати означення прямокутника: прямокутник – це паралелограм, у якого всі кути прямі.
Питання класу
·        Чи можна в означенні прямокутника замінити слово «паралелограм» на слово «чотирикутник»?(Так.)
Ознаки прямокутника
         Ознаки прямокутника можна розглянути у формі задач на доведення, які розбираються колективно та записуються учнями в зошитах.
Описание: D:\мамі\image2170.jpg
         Задача 1. Якщо в паралелограмі всі кут рівні, то цей паралелограм – прямокутник.
Доведення
         Сума кутів паралелограма (рис. 1) дорівнює 360°. Оскільки кути рівні, то кожний з них дорівнює: 360°:4=90°. Отже, у даному паралелограмі всі кути прямі. За означенням такий паралелограм є прямокутником.
         Задача 2. Якщо в паралелограмі один кут прямий, то цей паралелограм – прямокутник.
Доведення
         Якщо один із кутів паралелограма прямий (рис. 2), то кут, протилежний йому, теж є прямий(за властивістю протилежних кутів паралелограма), а сусідній дорівнює: 180°-90°=90°. Отже, у даному паралелограмі всі кути прямі. Тоді за означенням він прямокутник.
         Задача 3. Якщо в паралелограмі діагоналі різні, то цей паралелограм – прямокутник.
         Нехай ABCD (рис. 3) – паралелограм, у якого діагоналі AC і BD рівні. Розглянемо трикутники  ABD і DAC. DA – спільна сторона; AB=CD як протилежні сторони паралелограма; AC=BD за умовою. Отже, D ABD=DDAC за трьома сторонами. Звідси ÐA=Ð D, які є кутами, прилеглими до сторони AD паралелограма ABCD. Таким чином, за властивістю кутів, прилеглих до однієї сторони паралелограма, ÐA+Ð D=180°. Звідси ÐA=ÐD=90°. За властивістю кутів протилежних кутів паралелограма ÐC=ÐA=90°, ÐB=ÐD=90°, тобто в паралелограмі всі кути прямі. Отже, даний паралелограм – прямокутник.
         Задача 4. Якщо в чотирикутнику три кути прямі, то цей чотирикутник – прямокутник.
Доведення
         Оскільки сума кутів чотирикутника дорівнює 360°  і три з них по 90°(рис. 4), то й четвертий  дорівнює 90°. Отже, у даному чотирикутнику протилежні кути рівні. Він є паралелограмом за ознакою, а оскільки в цьому паралелограмі всі кути прямі, то він прямокутник за означенням.
         Учитель підкреслює, що умови задач 1 – 4, які були доведені, є ознаками прямокутника.
Питання класу
1.     Чи є правильним твердження, що кожний паралелограм є прямокутником?(Ні.)
2.     Чи є правильним твердження, що кожний прямокутник є паралелограмом?(Так.)
3.     Які властивості має прямокутник?
Учні перелічують відомі їм властивості паралелограма.
Властивості прямокутника
1.     Протилежні сторони прямокутника рівні.
2.     Діагоналі прямокутника діляться точкою перетину навпіл.
3.     Усі кут прямокутника – прямі.
Задача. Доведіть, що діагоналі прямокутника рівні.
Доведення
Розглянемо прямокутник ABCD (рис. 5) і в ньому трикутники BAD і CDA. ÐA=ÐD=90°, AB=CD (протилежні сторони паралелограма), AD – спільна сторона. Отже, DBAD=DCDA, звідси BD=AC, що й треба було довести.
         Таким чином, прямокутник має всі властивості паралелограма і, крім того діагоналі рівні.
VI.            Закріплення нових знань учнів
Задача 1. У прямокутнику ABCD(рис. 6) точка К – середина сторони AB, ÐCKD=90°. Знайдіть сторони прямокутника, якщо його периметр дорівнює 36 см.
Задача 2. Доведіть, що в прямокутному трикутнику медіана, проведена з вершини прямого кута, дорівнює половині гіпотенузи.

      









 


Немає коментарів:

Дописати коментар